środa, 23 kwietnia 2014

Ocena zdolności kredytowej dla firm

Praktycznie każda firma działająca na rynku cześć swojej działalności finansuje z różnego rodzaju produktów kredytowych. Jest to naturalny proces powstały ze względu utrzymania płynności finansowej pomiędzy okresami płatności przez naszych kontrahentów. Sprawa jest o tyle nieskomplikowana gdy nasza działalność opiera się na kredytach kupieckich. Wszystko zmienia się gdy jesteśmy zmuszeni zwrócić się do instytucji finansowej o przyznanie nam dodatkowego finansowania w postaci kredytu lub faktoringu.

Niezależnie czy jest to bank czy faktor ich działalność zawsze opiera się na kalkulacji ryzyka i rekompensowania go odpowiednimi zyskami. W przypadku osób prywatnych zadanie to jest stosunkowo proste i polega na obliczaniu zdolności kredytowej której podstawowe zasady i przesłania są jasne dla większości społeczeństwa. W przypadku firm i pośredniczenia w ich transakcjach sytuacja jest już bardziej skomplikowana i dochodzi wiele czynników z którymi nie mamy do czynienia przy określaniu standardowej zdolności kredytowej.

Podmioty gospodarcze oceniane są pod kątem sytuacji finansowej i na jej podstawie podejmowane sa wszystkie decyzje. Nie ocenia się zdolności do spłaty zobowiązań kredytowych razem z odsetkami w czasie rzeczywistym a jedynie czy taka spłata będzie możliwa. Dużym problemem dla przedsiębiorstwa może byc sytuacja kiedy bank straci przekonanie że do zdolności spłaty zobowiązań, ponieważ może wiązac się to z zmniejszeniem przyznanej kwoty lub całkowitym cofnięciem kredytu co grozi utratą płynności finansowej.

W przypadku faktoringu brany pod lupę jest podmiot będący kupującym w danej transakcji. Wynika to z tego że to własnie na nim spoczywa obowiązek spłaty zobowiązań pomimo że to sprzedający otrzyma środki za oddaną faktorowi wierzytelność.

Ocena bilansu.

U osób fizycznych instytucje finansowe opierają się na deklaracjach podatkowych, wyciągach z konta lub wykazach o zarobkach i stałych zobowiązań, to  w przypadku firm mamy do dyspozycji sprawozdania finansowe które dostarczają wyczerpujących informacji o kondycji finansowej podmiotu. W sprawozdaniu finansowym przychody są tak samo głównym czynnikiem podlegającym ocenie zarówno przez bank jak i faktora. Na ich podstawie określa się główne strumienie pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwo. Banki dodatkowo zwracają uwagę na zyskowność, której faktorzy nie przypisują znaczenia.

Kolejnym elementem branym pod uwagę jest płynność finansowa obliczana przez stosunek majątku obrotowego do zobowiązań krótkoterminowych. Przedsiębiorstwo powinno wykazać większy zasób aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych w przeciwnym razie bank może nie wyda pozytywnej decyzji o kredytowaniu danego przedsięwzięcia ze względu na zbyt duże ryzyko utraty płynności przez firmę. Faktor natomiast ocenia rotację należności u sprzedającego oraz rotację zobowiązań u odbiorców. Czyli okresy kiedy następuje przepływ środków finansowych.

następny jest majątek trwały który jest podstawą do określenia zdolności produkcyjnych i kontynuowania dalszej działalności. Ważne jest aby firma mogła pochwalić się wyższym poziomem finansowania aktywów w większości z kapitału własnego bez tego firma może zostać zaklasyfikowana jako zagrożona upadłością.

Zmniejszenie ryzyka finansowania.

Banki i faktorzy mają rożne narzędzia do tego aby obniżyć ryzyko po ich stronie. Faktor może rozproszyć je na wielu odbiorców czyli źródeł spłaty. Istot faktoringu jest też cesja wierzytelności na faktora, który dzięki temu nabywa prawa do wierzytelności. Banki natomiast zabezpieczają się przez poręczenia lub zabezpieczenia majątkowe.

Obydwa rozwiązania są równie dobre do finansowania bieżących potrzeb jednak każde sprawdza się w trochę innych sytuacjach i używane są do rożnych celów. Dlatego warto zawsze ocenić profil i rodzaj naszej działalności aby dobrać aktualnie najsentymentalniejsze rozwiązanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz