piątek, 11 kwietnia 2014

Garść informacji, czym jest faktoring.

Prowadząc biznes zawsze trzeba się liczyć że nasz kontrahent może mieć problemy z uregulowanie swoich zobowiązań wobec nas. W szczególności ryzyko to zwiększa się wraz z wydłużeniem terminu odroczenia płatności. Dlatego wymyślono faktoring, umowę która ma na celu ochronę naszych interesów.

W faktoringu występują trzy podmioty:

  • Podmiot prowadzący działalność faktoringową,
  • Podmiot prowadzący działalność gospodarząc będący dostawcą,
  • Podmiot prowadzący działalność gospodarczą i będący odbiorcą
Faktorem jest firma będąca wyspecjalizowana w takiej działalności, z praktyki wynika że najczęstszej są to banki lub spółki faktoringowe. Podmiot dostawcy i odbiorcy nie są w żaden sposób ograniczone prawnie i może nimi stać się jakiekolwiek przedsiębiorstwo.

Sama umowa faktoringowa to zobowiązanie się, dostawcy do przeniesienia określonych wierzytelności, jakie przysługują mu z tytułu umów sprzedaży/dostawy towarów lub usług oraz do zapłaty prowizji na rzecz faktora. Faktor jest zobowiązany do wypłacenia wynagrodzenia za nabywane wierzytelności oraz do świadczenia usług dodatkowych. Faktor może się zobowiązać do przejęcia na siebie całego ryzyka niewypłacalności dłużników dostawcy, wówczas jest to tak zwany faktoring pełny. Rozwiązanie takie daje pewność przedsiębiorcy będącego dostawcą, że otrzyma zapłatę za sprzedane towary bez względu na to czy odbiorca ureguluje swoje należności. Trzeba się jednak liczyć że taka opcja będzie skutkowała wyższą prowizją jaką trzeba zapłacić faktorowi.

Wszystkie instytucje zajmujące się faktoringiem świadczą oczywiście cały szereg usług dodatkowych jak udzielanie kredytów, zaliczek, prowadzenia księgowości czy doradztwa.

Faktoring występuje w rożnych odmianach w zależności od podmiotu na którym będzie spoczywać ryzyko transakcji. Jest też możliwości aby faktor wypłacił od razu całą lub cześć kwoty, będącej przedmiotem umowy, po uwzględnieniu swojej prowizji. 

Faktoring ma służyć pewności pozyskania wynagrodzenia z tytułu swoich usług i często również przyspieszenie terminu ich ściągalności. Dzięki dodatkowym usługom świadczonym przez firmy faktoringowe przedsiębiorca może wiele zyskać. Dlatego korzystanie z faktoringu bywa bardzo korzystne w szczególności przy większych podmiotach gospodarczych. Jedynym minusem są koszty naliczane przez faktora które pomniejszają nasze zyski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz