środa, 2 lipca 2014

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu samochodowego?

Banki rozkładają koszty kredytu na różne elementy, w tym oprocentowanie, prowizję, rzadziej opłatę przygotowawczą czy składkę na ubezpieczenie spłaty kredytu w razie śmierci bądź utraty pracy. 

Wysokość oprocentowania kredytu samochodowego bywa różna w zależności od tego, co jest przedmiotem zakupu: auto nowe czy używane. W tym drugim przypadku istotny będzie wiek pojazdu. Często im starsze auto, tym wyższe będzie oprocentowanie. To samo może dotyczyć okresów spłaty. Im dłuższy, tym gorsze miejsce w tabelce zawierającej stawki procentowe stosowane przez kredytodawcę. Najniższe oprocentowanie mają przeważnie kredyty na samochody nowe, wyjeżdżające prosto z salonu oraz max 2-3 letnie. W niektórych bankach oprocentowanie kredytów dla starszych samochodów bywa często nawet dwa razy wyższe niż dla tych względnie nowych (do 3-4 lat). 

Wysokość oprocentowania może też zależeć od wysokości wkładu własnego. Najlepiej traktowani są klienci, którzy deklarują i są w stanie pokryć z własnej kieszeni znaczną część ceny samochodu. 

Innym istotnym składnikiem kosztów kredytu samochodowego są opłaty dodatkowe a głównie prowizja za przyznanie kredytu samochodowego. Warto rozmawiać z bankiem o wysokości prowizji za udzielenie kredytu. Często banki same obniżają prowizję dla klientów, którzy wcześniej się z nimi związali (mają konto osobiste lub inny kredyt). 

Kredyty samochodowe zaciągane na kwoty niższe niż 80 000 zł podlegają ustawie o kredycie konsumenckim. Zatem banki udzielające takich kredytów muszą klientowi podać wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu, jego koszt całkowity oraz wszystkie dodatkowe składniki. Oprocentowanie nominalne, które króluje w reklamach, nie uwzględnia bowiem prowizji i innych opłat. Dla odmiany na wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania wpływa zarówno oprocentowanie nominalne, jak i wszelkie dodatkowe opłaty oraz prowizje (czyli całkowity koszt kredytu), a także to, kiedy, w jakiej wysokości i jak często spłacane będą raty. Dzięki tym informacjom będziemy dokładnie wiedzieć, ile faktycznie musimy za kredyt zapłacić. 

Innym przywilejem kredytobiorcy pragnącego zaciągnąć kredyt do 80 tys zł, jest możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 10 dni od jej podpisania. Mamy zatem czas, by bardzo dokładnie zgłębić się we wszystkie warunki kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz