niedziela, 5 stycznia 2014

Kredyt obrotowy dla firm

Kredyt obrotowy dla firm. Na co możesz go przeznaczyć?


W dzisiejszych czasach zaciągnięcie kredytu jest jedną z głównych możliwości dla rozwijania działalności gospodarczej i zwiększenia płynności finansowej firmy. Bez większego kapitału trudno jest utrzymać pozycję konkurencyjną na rynku i zapewnić potencjał zysku. Wielu młodych przedsiębiorców zadaje sobie pytanie: czy kredyt to dobre rozwiązanie, czy na pewno się uda? Niewątpliwie odpowiedzią tutaj są słowa Paula Coelho : „Szkoda trwonić siły na strach”! Przedsiębiorco zapoznaj się z możliwościami, które mogą pomóc!

Czym jest kredyt obrotowy?

To forma pożyczania pieniędzy przez bank, jednak określony jest tutaj cel ich przeznaczenia. Można go wykorzystać na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Dokładniej, można go wykorzystać na zakup materiałów, surowców, towarów, wyposażenia czy usług, finansowanie sprzedaży – nakłady na marketing, reklamę, promocję, a także na pokrycie konkretnych nieprzedterminowych zobowiązań.

Mamy w tym zakresie dwa rozwiązania. Udajesz się do banku i składasz wniosek o kredyt obrotowy. Jest on udzielany w rachunku kredytowym w transzach lub jednorazowo. Może być on odnawialny, co oznacza, że istnieje możliwość jego ponownego wznowienia, gdy spłata zadłużenia nastąpiła w terminie.
 Istnieje także druga opcja w przypadku, gdy zamierzasz przeznaczyć go na zapłatę powtarzalnych dostaw materiałów, surowców czy towarów i posiadasz konto w danym banku, to istnieje możliwość udzielenia go w postaci linii kredytowej. Ustalany jest z bankiem limit kredytowy, do którego wysokości możesz zadłużyć się na posiadanym rachunku bieżącym. Wówczas, każde wpływy na Twoje konto w pierwszej kolejności pokrywają saldo kredytowe.


Jaka jest cena kredytu?

Pierwszym z kosztów jest opłacanie prowizji za złożenie wniosku kredytowego. Następnie zapłacisz kolejną, kiedy bank zdecyduje, że udzieli Ci zobowiązania. Będzie ona jednak pomniejszona o kwotę, którą opłaciłeś. W zależności od banku, może on również zażyczyć sobie prowizję np. za zamianę warunków umowy, przedłużenie terminu spłaty czy zwiększenie kwoty kredytu.

Jeżeli chodzi o oprocentowanie to trzyma się ono w granicach od kilku do kilkunastu procent. Zależy od warunków, które oferuje bank, marży jaką ustala i stawki WIBOR.


Ile mogę otrzymać?

            Kwota jaką uzyskasz od banku jest zdeterminowana w głównej mierze przez kondycję ekonomiczno – finansową firmy. Ponad to, ważne są także częstotliwość oraz wysokość obrotów na rachunku. W niektórych przypadkach, wypływa na to także wielkość sprzedaży, która została zrealizowana przez firmę.


Przedsiębiorco chcesz nadążyć, wdrożyć się w rynek, dopasować do sytuacji, wejść w dynamicznie rozwijające się otoczenie, wyprzedzić konkurencję? Nie czekaj!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz