piątek, 29 listopada 2013

Kredyt na start własnej firmy




Potrzebujesz kredyt na start własnej firmy? Zobacz czego możesz się spodziewać.
           
Marzysz o założeniu własnej działalności gospodarczej i byciu pracodawcą samemu dla siebie. Posiadasz ciekawy pomysł, który nadaje Twojemu biznesowi nie tylko oryginalność, ale i wyróżnia go od konkurencji. Stworzyłeś profesjonalny biznesplan i praktycznie możesz zaczynać. Niestety suma oszczędności, które posiadasz jest niewystarczająca do rozkręcenia firmy. W takim właśnie przypadku nie wahaj się i sięgnij po kredyt. Nie pożałujesz!

Co prawda banki sceptycznie podchodzą do inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Wynika to z faktu, że tzw. start - upy obarczone są nie tylko trudnością w ocenie zdolności kredytowej, ale i dużym ryzykiem bankructwa. Można jednak zaobserwować, że oferty kredytów dla nowych biznesów systematycznie się rozbudowują, a właściwe przygotowanie nie wątpliwie pomoże osiągnąć cel. Dla banku przedsiębiorca to z jednej strony bardzo ryzykowny ale i rentowny klient.

Dla kogo?

Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej skierowany jest do:
·         Osób fizycznych, które prowadzą działalność,
·         Przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek jawnych i partnerskich,
·         Przedsiębiorców prowadzących działalność w ramach spółek cywilnych osób fizycznych,
·         Spółek akcyjnych,
·         Spółek komandytowych,
·         Spółek komandytowo – akcyjnych,
·         Spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co zrobić, aby dostać kredyt na start?

Podmioty gospodarcze, które ubiegają się o takie zobowiązanie muszą posiadać przede wszystkim pozytywną historię kredytową. Banki bardzo dokładnie weryfikują czy kredytobiorca spłacał swoje raty w terminie i czy nie posiada obecnie żadnego zadłużenia. Ponad, to instytucje te, mogą poprosić  o biznes-plan, czy wstępne szacunki odnoszące się do dochodowości przedsięwzięcia. 
Kredyt na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej można uzyskać od pierwszego dnia założenia przedsiębiorstwa, z chwilą uzyskania jego dokumentów rejestrowych. Oprocentowanie takiego zobowiązania jest złożone ze stałej marży banku (wysokość jej jest uzależniona np. od okresu spłaty kredytu) oraz stopy referencyjnej  - WIBOR 3M.

Jakie dokumenty?

Starając się o kredyt, będziesz musiał się dobrze przygotować, bowiem bank zażąda od Ciebie licznych dokumentów:
·  Dokumenty stwierdzające status prawny i obligujące do prowadzenia działalności gospodarczej,
·      Dane dotyczące majątku osobistego wnioskodawcy (lub ewentualnego poręczyciela),
·      Sprawozdania finansowe,
·      Zaświadczenie o stanie zobowiązań podatkowych wobec państwa, KRUS lub ZUS,
·      Dokumenty, które dotyczą propozycji zabezpieczenia pożyczki,
·    Dokumenty własności oraz zawarte umowy dzierżawy czy najmu, które dotyczą miejsca prowadzenia działalności.

Jaki kredyt wybrać?

Dokonując wyboru kredytu musimy określić na jaki cel zostanie on przeznaczony. Przedsiębiorcy najczęściej starają się o kredyt inwestycyjny, hipoteczny lub obrotowy.
Kredyt inwestycyjny – pozwala na zakup nowego sprzętu czy budowy nowych obiektów. Jego zabezpieczeniem może być : weksel in blanco, przeniesienie własności lub wpis hipoteki do księgi wieczystej. Długoterminowy – od roku do dwudziestu lat.
Kredyt hipoteczny – warunkiem jego otrzymania jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. Jego kwota wynosi nawet do kilkuset tysięcy złotych. Istnieją tutaj dwie opcje. Kredyt firmowy może być zaciągnięty na zakup lub budowę nieruchomości, która będzie służyła do prowadzenia działalności gospodarczej. Alternatywą jest kredyt prywatny, który będzie finansował działalność dotyczącą prowadzenia firmy. Nie jest wymagane, aby nieruchomość należała do przedsiębiorcy.
Kredyt obrotowy – pozwala na sfinansowanie bieżącej działalności (zakup materiałów, towarów, regulowanie bieżących zobowiązań wobec dostawców). Przyznawany na 12 miesięcy.
Przedsiębiorcom na starcie o wiele łatwiej jest uzyskać kredyt obrotowy i inwestycyjny, niż hipoteczny.

Dodatkowe ubezpieczenie

Zaciągając tzw. start – upy, warto skorzystać z różnych opcji wariantów ubezpieczeniowych. Najistotniejszym jest ubezpieczenie na życie i zdrowie kredytobiorcy , które obejmuje śmierć ubezpieczonego (również w wyniku nieszczęśliwego wypadku), a także jego poważną chorobę ( z sumą nawet do 200% przyznanego limitu kredytowego). Innym rodzajem jest ubezpieczenie Assistance , w ramach którego świadczony jest szereg usług, takich jak: interwencja specjalisty (np. stolarza, hydraulika, elektryka); dozór mienia; infolinia prawna; organizacja lokalu zastępczego, gdy miejsce ubezpieczenia znajduje się w stanie, które wyklucza możliwość prowadzenia działalności; organizacja pomocy prawnej czy konsulting finansowy. Dostępne jest również ubezpieczenie nieruchomości od pożaru i innych zdarzeń losowych.

Jeżeli jesteś kreatywny, posiadasz ciekawy pomysł na biznes, a nie masz wystarczającej ilości kapitału, to naprawdę warto zaciągnąć kredyt. Przy wyborze najkorzystniejszej dla Ciebie oferty możesz wystartować z własną firmą, a dogodnie rozłożone w czasie i wysokości raty nie będą żadną przeszkodą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz