poniedziałek, 24 marca 2014

Jak wybrać lokatę.

Czy wszystkie takie same?

"Jaka lokata jest każdy widzi" wydaje się to dość prawdziwe zdanie ponieważ ile można wymyślić i jak bardzo można skomplikować instrument finansowy jakim jest bankowa lokata terminowa. Należy jednak pamiętać że są drobne różnice sprawiające że uwzględniając naszą indywidualną sytuacje i preferencje, pewien produkt może być atrakcyjniejszy do innych, dlatego warto przejrzeć oferty możliwie wielu banków i wybrać tą najkorzystniejszą. Postaram się doradzić na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru.

Oprocentowanie, oprocentowanie i jeszcze raz oprocentowanie.

Najważniejsze zdecydowanie jest oprocentowanie, od tego tak na prawdę zależy w zdecydowanej większości atrakcyjność oferty i to ile pieniędzy zaoszczędzimy, powinien być to główny czynnik wyboru podczas zakładania lokaty. Pozostałe aspekty oferty przedstawiane przez banki jako wyróżniki ich produktu często są dostępne w każdym banku obligatoryjnie. Mówię tu na przykład o zabezpieczeniu lokaty gwarancją bankową do wysokości kwoty 100 000 euro, szybkie informacje o aktualnym saldzie czy dostęp przez internet.

Teoretycznie można by zakończyć tutaj temat lokat bankowych, jednak banki znalazły rozwiązanie aby trochę zróżnicować swoje oferty i dlatego też możemy spotkać produkty łączone. Często spotykamy połączenie lokaty z ubezpieczeniem na życie albo funduszami inwestycyjnymi. Banki w ten sposób zwiększają swoją sprzedaż i wato się zastanowić nad takimi rozwiązaniami, jednak uzyskamy bardzo podobne efekty wybierając takie same produkty, niebędące powiązane ze sobą. Skorzystajmy z łączenia produktów tylko w tedy gdy rzeczywiście planujemy uruchomienie lokaty oraz zakup jednostki funduszy inwestycyjnych, zyskamy dzięki temu uproszczoną formę zarządzania naszym kapitałem ponieważ wszystko będziemy mieć w jednej instytucji.

Ukryte opłaty.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o jeszcze jednym aspekcie, a mianowicie kosztach. Banki naliczają opłaty za różne aspekty funkcjonowania naszego konta i warto poszukać takiej oferty gdzie koszty będą najniższe i naliczane za możliwe mało czynności. W szczegółowość uciążliwe są te naliczane za czynności standardowe takie jak przelewy między własnymi kontami.

Ostatni czynnik o którym często zapominamy, a bardzo mocno wypływa na nasz zysk netto z lokaty to podatek od zysków kapitałowych wynoszący 19% naliczany jest liniowo oraz utrata siły nabywczej pieniądza czyli inflacja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz