piątek, 21 listopada 2014

Rozliczenia podatkowe w pigułce

Po wybraniu formy opodatkowania i osiągnięciu przychodów, podatnik musi zacząć rozliczać się z fiskusem. Dotyczy to przede wszystkim podatku dochodowego – karty, ryczałtu lub PIT, ale również VAT. Wiąże się z tym wiele obowiązków.

Karta podatkowa


Stawki podatku dla rozliczających się kartą podatkową są określone kwotowo i wynikają z obwieszczenia ministra finansów z 14 listopada 2013 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług (M.P. z 2013 r. poz. 956). Zakres czynności, które mogą być opodatkowane kartą, wynika z kolei z załączników nr 3 i 4 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
Do 20 stycznia podatnik może zawsze złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie karty podatkowej (nie trzeba go składać, jeśli podatnik chce być kolejny rok opodatkowany w ten sposób), a następnie czekać na decyzję naczelnika urzędu skarbowego ustalającą wysokość podatku na dany rok. W praktyce osoba rozpoczynająca działalność wybiera formę opodatkowania, składając przed startem firmy formularz CEIDG-1 (wniosek do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Stawki ryczałtu są określone procentowo i wynikają z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wynoszą na przykład: 3 proc. – od działalności handlowej, 5,5 proc. – od robót budowlanych, 8,5 proc. – od działalności usługowej, 17 proc. – od pośrednictwa w sprzedaży samochodów, 20 proc. – od wykonywania wolnych zawodów.
Podatnik może też złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (nie trzeba go składać, jeśli podatnik chce być kolejny rok opodatkowany w taki sam sposób), ale odmiennie niż w przypadku karty – naczelnik nie wydaje decyzji.
Podobnie, jak u rozliczających się kartą podatkową, ryczałt można wybrać przed rozpoczęciem działalności, zaznaczając odpowiednie pola w formularzu CEIDG-1.
Podatnik musi obliczać ryczałt za każdy miesiąc i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego do 20‑ego dnia następnego miesiąca.
Ryczałt można też rozliczać kwartalnie. Dotyczy to podatników, u których przychody w ostatnim roku nie przekroczyły 25 tys. euro (105 575 zł). Muszą oni obliczać ryczałt i wpłacać go do 20‑ego dnia miesiąca, który następuje po upływie kwartału, a za ostatni kwartał roku – do 31 stycznia.
W tym samym terminie – do 31 stycznia – trzeba złożyć zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Służy do tego formularz PIT-28.

PIT


Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych mają dwie możliwości – płacić daninę według skali podatkowej (obowiązują stawki 18 i 32 proc.) lub liniowo (stawka 19 proc.). W tym ostatnim przypadku trzeba jednak złożyć – w terminie do 20 stycznia – pisemne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego. Rozpoczynający działalność mogą to zrobić w formularzu CEIDG-1.
Podatnicy PIT muszą też wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku – miesięczne lub kwartalne. Ponadto trzeba złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-36 lub PIT-36L (opodatkowani liniowo). Podatnicy mają na to czas do 30 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie (np. zeznanie za 2014 r. trzeba będzie złożyć do 30 kwietnia 2015 r.).
Rozliczający się według skali podatkowej mogą również korzystać z ulg obowiązujących w PIT, w tym głównie z ulgi na dzieci (trzeba pamiętać o limicie odliczenia, który zależy od liczby dzieci).

VAT


Podatnicy VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego, mają obowiązek rozliczać podatek miesięcznie lub kwartalnie (mogą wybrać tzw. mali podatnicy, u których kwota sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 1,2 mln euro, czyli obecnie 5 mln 68 tys. zł). W tym celu trzeba składać deklaracje na formularzu VAT-7, do 25-ego dnia kolejnego miesiąca (czyli np. deklarację za styczeń składamy do 25 lutego) lub miesiąca następującego po kwartale (w przypadku rozliczających się kwartalnie).

Zmiana formy


Podatnicy mogą zmienić formę opodatkowania. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, o czym świadczą np. interpretacje indywidualne (np. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 czerwca 2014 r., nr IBPBI/1/415-356/14/WRz). Przedsiębiorca złożył 7 lutego 2014 r. w urzędzie gminy wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. We wniosku, wskazał, że PIT będzie rozliczał na zasadach ogólnych (skala). 13 marca 2014 r. zwrócił się jednak z pisemną prośbą do naczelnika urzędu skarbowego o zmianę treści tego wniosku w części dotyczącej formy opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych – z zasad ogólnych na podatek liniowy. Oświadczył też, że pierwszy raz uruchamiał działalność gospodarczą, a od dnia jej założenia nie uzyskał jeszcze żadnych przychodów. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że biznesmen w opisanej sytuacji mógł zmienić formę opodatkowania. Wyjaśnił, że podatnik może wybrać opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, o ile złoży wniosek do urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą, w trakcie roku podatkowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Do chwili uzyskania pierwszego przychodu możliwa jest więc zmiana formy opodatkowania.
Podatnicy mogą zastanawiać się, kiedy warto zmienić formę opodatkowania. Będzie to opłacalne między innymi wtedy, gdy podatnik rozliczający się ryczałtem ponosi duże wydatki inwestycyjne lub je planuje. Zmiana ryczałtu na zasady ogólne pozwoli zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów i zmniejszyć obciążenia podatkowe. Podobnie, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność opodatkowaną według skali, prowadzi działalność która może być opodatkowana ryczałtem i nie ponosi wysokich kosztów. Z kolei opodatkowanie podatkiem liniowym warto zmienić na zasady ogólne, jeśli podatnik uzyskuje dochody, które nie przekraczają I progu skali podatkowej (85 528 zł) a podatnikowi np. urodziło się dziecko. Rozliczający się liniowo nie mogą bowiem skorzystać z ulgi prorodzinnej. Nie ma takich przeszkód u podatników, rozliczających się według skali podatkowej.  
Każda sytuacja jest jednak inna, dlatego trzeba kalkulować, czy i w którym momencie warto zmienić formę opodatkowania.

poniedziałek, 17 listopada 2014

Jak są zajmowane rachunki bankowe

Zarówno podczas egzekucji administracyjnej jak i sądowej, banki dokonują blokady na wszystkich rachunkach bankowych dłużnika do wysokości egzekwowanej kwoty, nawet jeżeli na jednym rachunku znajdują się wystarczające środki na pokrycie długu.
W przypadku, gdy organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego jest ono skuteczne w odniesieniu do wszystkich rachunków bankowych dłużnika prowadzonych przez bank. W konsekwencji tego bank dokonuje blokady na każdym z rachunków posiadanych przez dłużnika do wysokości egzekwowanej kwoty. To z kolei powoduje wstrzymanie wypłat ze wszystkich rachunków i tym samym ogranicza dostęp do znacznie wyższych środków niż egzekwowana wierzytelność.

W przypadku egzekucji sądowej podstawą prawną zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego jest art. 889 i następne Kodeksu postępowania cywilnego. W myśl art. 889 § 1 pkt 1 kpc zawiadomienie o zajęciu jest skuteczne także w wypadku niewskazania rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy.
W sytuacji, gdy nie został wskazany numer rachunku bankowego zajęcie obejmie wszystkie rachunki dłużnika prowadzone przez bank, do którego skierowano zajęcie. W przypadku wskazania przez komornika konkretnego numeru rachunku, zajęciu ulega jedynie wierzytelność z tego rachunku. Jeżeli zajęcie zostałoby skierowane do konkretnego rachunku bankowego z podaniem jego numeru, bank nie jest zobowiązany do zajęcia innych rachunków bankowych, których posiadaczem jest dłużnik podany w tytule wykonawczym - nawet wówczas, gdy środki zgromadzone na rachunku wskazanym w zajęciu nie są wystarczające do zaspokojenia wierzyciela.

Liczne skargi w tej sprawie napływają do Rzecznika Praw Obywatelskich (dalej: RPO). Wynika z nich, że w praktyce organy egzekucyjne uznają za niepoprawne postępowanie banków w zakresie dokonywania zajęcia konkretnego rachunku bankowego zamieszczonego w zawiadomieniu o zajęciu, przy jednoczesnym pozostawieniu innych rachunków w stanie wolnym od zajęcia. W ocenie organów egzekucyjnych, wskazanie w zawiadomieniu jednego z rachunków dłużnika powoduje powstanie powinności po stronie banku zajęcia także wszystkich pozostałych rachunków dłużnika.

Problemem jest także terminowość przekazywania przez organy egzekucyjne informacji o uchyleniu zajęć egzekucyjnych. Autorzy skarg do RPO wskazują, że zwolnienie blokady na rachunkach bankowych nie następuje automatycznie po umorzeniu postępowania egzekucyjnego, lecz trwa jeszcze przez dłuższy okres czasu – nawet do miesiąca. To samo dotyczy sytuacji, gdy dojdzie do przekazania dochodzonej kwoty organowi egzekucyjnemu. W konsekwencji dłużnik zostaje pozbawiony możliwości korzystania z zablokowanych środków, pomimo tego, że doszło do umorzenia postępowania lub zaspokojenia wierzyciela.

Problemy ze sprawdzaniem danych dłużnika

Kolejną kwestią jest weryfikacja danych dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego. Zdarzają się przypadki, gdy dochodzi do omyłkowego zajęcia rachunku bankowego osoby o identycznych danych co osoba zobowiązana, nie będącej jednak dłużnikiem.
RPO zwróciła się z prośbą do prezesa KRK o ustosunkowanie się do wskazanych wyżej problemów.

Krajowa Rada Komornicza proponuje zmiany w prawie

Odnosząc się do kwestii zajmowania rachunków bankowych „ponad potrzebę”, prezes Krajowej Rady Komorniczej w piśmie skierowanym do RPO stwierdził, że jeżeli środki na jednym rachunku wystarczają na zaspokojenie wierzytelności, egzekucja z innych jest bezprzedmiotowa. Ponadto dłużnik ma prawo skorzystać z możliwości, jakie daje art. 799 § 1 i 2 kpc. Zgodnie z treścią tego przepisu wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Prezes KRK stwierdził, że „blokowanie” wszystkich rachunków bankowych nie jest wynikiem wadliwego działania komorników sądowych, lecz wynikiem sposobu formułowania wniosku o wszczęcie egzekucji i wskazania sposobów egzekucji przez wierzycieli i komornik jest nimi związany. Wynika to z niewiedzy wierzycieli co do ilości środków zgromadzonych na rachunkach bankowych dłużnika.

W związku z powyższym KRK opowiada się za przywróceniem przepisów rozporządzenia w sprawie czynności komorników, uchylonych z powodu uchylenia przepisu delegacyjnego zawartego w art. 772 kpc. Rozporządzenie to mogłoby regulować czynności techniczne, jak konieczność uchylenia zajęć, a także moment i podstawę dokonania tych czynności.


wtorek, 29 lipca 2014

Wszystko co chcesz wiedzieć o faktoringu w Millenium

Faktoring jest alternatywnym w stosunku do kredytu obrotowego, źródłem finansowania bieżącej działalności firmy. Polega na krótkoterminowym finansowaniu firm udzielających swoim kontrahentom tzw. kredytów kupieckich, czyli stosujących odroczone terminy płatności wobec swoich odbiorców.

W ramach usługi faktoringu firma otrzymuje środki finansowe dotychczas zablokowane w niezapłaconych fakturach, które wystawiła swoim odbiorcom. Faktoring jest najbardziej elastycznym i efektywnym instrumentem finansowym, zapewniającym nie tylko płynność finansową, ale i zmniejszającym ryzyko związane ze sprzedażą.

Dodatkowo faktoring to także administrowanie należnościami poprzez obsługę księgową dłużników – raportowanie do klienta o stanie wierzytelności przy wykorzystaniu internetowej platformy oraz monitoring wierzytelności - profesjonalna obsługa wszystkich nabytych należności, monity, wezwania do zapłaty (dyscyplinowanie dłużników).
Jak działa faktoring?

W faktoringu występują trzy podmioty:
Faktor - bank lub spółka faktoringowa
Faktorant (Klient) - podmiot, firma która chce skorzystać z usług faktoringu
Kontrahent - odbiorca, partner biznesowy Faktoranta.

Faktorant przesyła do faktora kopie faktur wystawionych dla Kontrahenta. Faktor przelew środki na rachunek klienta z tytułu nabytych wierzytelności. W przypadku gdy odbiorca spóźnia się z zapłatą, Faktor przesyła ponaglenia, wezwanie do zapłaty. Odbiorca płaci należności za zakupione towary lub usługi w terminie zapłaty za fakturę bezpośrednio na rachunekfaktora.

Rodzaje faktoringu

Faktoring pełny (bez regresu): bank przyjmuje na siebie ryzyko wypłacalności, nie ma prawa regresu do klienta w przypadku braku płatności od kontrahentów, sam dochodzi płatności z tytułu przeterminowanych należności wprost od kontrahentów klienta.

Faktoring niepełny (z regresem): ryzyko wypłacalności kontrahentów ponosi klient. Faktor ma prawo regresu do klienta.

Jakie korzyści daje faktoring?
  • poprawia płynność finansową firmy z uwagi na natychmiastową zapłatę za sprzedany towar lub świadczoną usługę,
  • wzrost zdolności firmy do regulowania zobowiązań bieżących terminowej zapłaty należności publicznoprawnych,
  • oddala ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych,
  • możliwość uzyskania rabatów u dostawców,
  • pozwala na zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku dostawców, dzięki wydłużeniu odbiorcom terminów płatności za faktury,
  • poprawia wskaźniki i strukturę bilansu.
Ogólne warunki na przykładzie FAKTORINGu w MILLENNIUM BANK
  • główne zabezpieczenie – globalna cesja wierzytelności od zgłoszonych kontrahentów, pełnomocnictwo do rachunku bankowego, weksel własny in blanco,
  • 100% sprzedaży pomiędzy klientem a danym odbiorcą przekazywane jest do faktora,
  • brak minimalnej liczby odbiorców – może być 1 odbiorca,
  • maksymalny termin płatności wierzytelności - 180 dni,
  • faktor wyznacza limity finansowania klienta, limity odbiorców oraz poziom finansowania,
  • faktor udziela finansowania z regresem do klienta,
  • spłata udzielonego finansowania może pochodzić od dowolnego odbiorcy bądź od klienta (prawo do regresu).
Dla kogo przeznaczony jest faktoring na przykładzie FAKTORINGu MILLENIUM BANK
produkt adresowany jest do wszystkich grup klientów z segmentu MŚP o rocznych obrotach do 30 mln PLN, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług z odroczonym terminem płatności,
współpracujących z określoną grupą odbiorców nie krócej niż 6 miesięcy i generujących z nimi cykliczne, powtarzalne transakcje,
  • prowadzących działalność gospodarczą nie krócej niż 12 miesięcy,
  • prowadzących sprawozdania finansowe o KPiR i księgi handlowe,
  • prowadzących sprzedaż bezgotówkową,
  • posiadających rzeczywisty udział w przepływie towarów, tzw. charakter działalności nie jest oparty na pośrednictwie,
  • posiadających ograniczony kapitał własny i dostęp do kredytów bankowych,
  • nie dysponujących odpowiednim zabezpieczeniem niezbędnym przy ubieganiu się o kredyt,
  • chcących się dynamicznie rozwijać,
  • firm, którym zależy na dokładnym planowaniu wpływów i wydatków,
  • chcących zdyscyplinować dłużników do terminowego wywiązywania się z płatności.
Zasady wyliczenia limitu na przykładzie FAKTORINGu MILLENIUM BANK
  • limit dla klienta - określony na podstawie przychodów ze sprzedaży klienta za 12 miesięcy skorygowanych o sprzedaż gotówkową, eksportową oraz do podmiotów powiązanych, pomniejszony o wolumen posiadanych kredytów obrotowych i w rachunku bieżącym zależny od długości terminu płatności za fakturę,
  • limit dla klienta może wynieść 700 tys. PLN,
  • max. poziom finansowania dla klienta może wynieść 490 tys. PLN,
  • limit kontrahenta (max. 30% limitu faktoranta) tj. 210 tys. PLN, nie więcej niż równowartość 3-krotności obrotu klienta z kontrahentem za ostatnie 12 miesięcy,
  • zaliczka 70% wartości brutto faktury.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Łatwo dostępny kredyt gotówkowy dla firm

Kredyt gotówkowy dla firm jest potrzebny nie tylko do finansowania rozwoju, ale także do utrzymania bieżącego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ta druga sytuacja ma miejsce szczególnie na początku działalności firmy, zanim uda jej się osiągnąć stabilne i regularne przychody. Jednak dla nowo powstałych podmiotów uzyskanie pożyczki jest bardzo trudne. Brak odpowiednio długiej i dobrej historii finansowej sprawia, że banki niechętnie udzielają im finansowania.

Do niedawna początkujący przedsiębiorcy nie mieli alternatywy do oferty bankowej. Kredyt gotówkowy dla firm stał się poszukiwanym produktem do tego stopnia, że zwrócili na niego uwagę także prywatni pożyczkodawcy.

Pozabankowa pożyczka dla firm od ręki

Najczęstszym celem udzielania kredytów gotówkowych dla małych i średnich firm jest utrzymanie ich działalności operacyjnej. Bardziej złożone potrzeby, jak inwestycje czy przekształcenia, finansowane są za pomocą innych instrumentów, np. kredytów inwestycyjnych lub obligacji.

Przedsiębiorstwo, które w danym momencie swojej działalności musi posiłkować się zewnętrznym kapitałem, na ogół potrzebuje gotówki w krótkim czasie. Szybkie pożyczki są specjalnością podmiotów pozabankowych, których model działania odpowiada takiemu właśnie zapotrzebowaniu. W dostępnych na rynku ofertach pojawia się możliwość uzyskania kredytu gotówkowego dla firm nawet w ciągu jednego dnia. To prawdziwie ekspresowa reakcja w porównaniu z czasem, jakiego potrzebuje każdy bank do analizy najprostszego nawet wniosku kredytowego.

Uproszczone procedury utrudniają jednak podjęcie decyzji o udzieleniu wysokiej kwoty pożyczki. Dlatego w ofertach pozabankowych proponowane kwoty są stosunkowo niskie – zazwyczaj nie przekraczają one 10 tysięcy złotych. Taka kwota może być naprawdę pomocna tylko dla najmniejszych firm, co także znajduje potwierdzenie w ofertach. Jednym z wymaganych tu od klienta dokumentów jest bowiem wydruk z rejestru CEIDG, co oznacza, że pozabankowe pożyczki przeznaczone są dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Innymi słowy jest to produkt o charakterze niemal konsumenckim.

Kredyt gotówkowy dla firm – a może jednak w banku?

Trzeba również wspomnieć, że pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe są zawsze znacznie droższe, niż produkty bankowe. Tak jest również w przypadku finansowania dla firm. Dlatego jeśli czas i sytuacja przedsiębiorstwa na to pozwala, warto spróbować sięgnąć po klasyczny kredyt gotówkowy dla firm. Niektóre banki (np. Idea Bank, FM Bank) mają w swojej ofercie kredyty dostępne w ramach prostych procedur i bez konieczności ustanawiania skomplikowanych zabezpieczeń. Z pewnością jednak żaden bank nie uruchomi pożyczki w ciągu 24 godzin, więc kredyt bankowy z pewnością nie może być wsparciem w sytuacji, gdy zagrożona jest płynność finansowa przedsiębiorstwa.

Rozwiązaniem pośrednim mogą być pożyczki gotówkowe dla firm oferowane przez niektóre ze SKOK-ów – tu decyzja kredytowa może pojawić się w ciągu 2-3 dni, a na pozytywne zaopiniowanie wniosku mogą liczyć także nowo powstałe podmioty. Kwota finansowania może wynieść nawet 50 tysięcy złotych. Warunki cenowe uzależnione są od stażu członkowskiego, dlatego nowi członkowie kasy mogą nie otrzymać najwyższej kwoty i najniższego oprocentowania. Mimo to oferta SKOK-ów dla małych firm z pewnością warta jest uwagi.

Właściciele firm powinni też być na bieżąco z publikowanymi w prasie i serwisach internetowych rankingami kredytów i pożyczek. Dzięki nim, gdy zajdzie taka potrzeba, będą mogli łatwiej i szybciej znaleźć optymalny kredyt gotówkowy dla firm.

środa, 23 lipca 2014

Kiedy przewalutować kredyt?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że, przewalutowanie na PLN jest uzasadnione w sytuacji, gdy rata kredytu walutowego (w przeliczeniu na PLN) zrówna się z ratą kredytu złotowego. Takie rozumowanie może jednak okazać się błędne.

Przykład

Zaciągnięcie kredytu złotowego w wysokości 150000 PLN na 20 lat jest możliwe przy oprocentowaniu na poziomie 6%. Comiesięczna rata kredytu wyniosłaby wtedy 1074,65. Korzystając z niższego oprocentowania, zaciągamy jednak kredyt we frankach szwajcarskich (150000 PLN na 20 lat przy oprocentowaniu na poziomie 3% w skali roku). Miesięczna rata spłaty tego zobowiązania wyniesie 831,90 PLN, co stanowi  równowartość 332 CHF przy kursie 2,5 PLN za 1 CHF. W wyniku osłabienia polskiego złotego (deprecjacji) w stosunku do franka szwajcarskiego 1 CHF kosztuje 3,237 PLN. Tym samym miesięczna rata spłat w wysokości 332 CHF po przeliczeniu po nowym kursie CHF wyniesie 1074,68 PLN, a więc zrówna się z ratą, którą płacilibyśmy spłacając kredyt złotowy. Podejmujemy decyzję o przewalutowaniu.

Przewalutowanie następuje po 2 latach od zaciągnięcia kredytu. Do tego czasu spłaciliśmy już część długu. Aktualny stan naszego zadłużenia wynosi więc 138713 PLN, czyli 55485 CHF. Po przewalutowaniu bank przeliczy nasze zadłużenie na PLN wg nowego kursu franka. Ponieważ kurs ten jest mniej korzystny, zadłużenie, a za nim rata naszego kredytu wzrośnie. Zadłużenie wyniesie 179606 PLN, a nowa rata 1286,75 PLN, czyli o 212,1 PLN więcej!

Tak więc przewalutowanie bieżącego zadłużenia na PLN powoduje obsługę kredytu na wyższym poziomie (wyższa rata spłaty) niż obsługa kredytu walutowego przeliczonego na PLN po bieżącym kursie.

Przewalutowanie jest korzystne w sytuacji odwrotnej do przedstawionej powyżej, tj. wtedy, gdy następuje umocnienie się złotego i kurs 1 franka szwajcarskiego spada. Stan aktualnego zadłużenia po przeliczeniu na PLN wg bieżącego (niższego) kursu jest niższy.

Przykład

Zaciągnięcie kredytu złotowego w wysokości 150000 PLN na 20 lat jest możliwe przy oprocentowaniu na poziomie 6%. Comiesięczna rata kredytu wyniosłaby wtedy 1074,65. Korzystając z niższego oprocentowania, zaciągamy jednak kredyt we frankach szwajcarskich (150000 PLN na 20 lat przy oprocentowaniu na poziomie 3% w skali roku). Miesięczna rata spłaty tego zobowiązania wyniesie 831,90 PLN, co stanowi  równowartość 332 CHF przy kursie 2,5 PLN za 1 CHF. W wyniku umocnienia się złotego w stosunku do franka szwajcarskiego 1 CHF kosztuje 2,2 PLN. Rata naszego kredytu wynosi wtedy 730,4 PLN. Jeśli oczekujemy, że tendencje kursowe ulegną w najbliższym czasie odwróceniu, zbliża się osłabienie złotego i w tym momencie zdecydujemy się na przewalutowanie kredytu, stan naszego zadłużenia wyrażony w PLN wyniesie 122067 PLN (55485 CHF * 2,2 PLN). Nowa rata tego kredytu będzie równa 925,47 PLN i niższa od raty kredytu złotowego przed zmianą kursu o 149,18 PLN.

Należy jednak podkreślić, że rata ta będzie jednak wyższa od raty, którą spłacaliśmy dotychczas w kredycie walutowym! Jeśli więc decydujemy się na przewalutowanie, musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Niekwestionowaną korzyścią i argumentem przemawiającym za przewalutowaniem na PLN będzie na pewno brak ryzyka kursowego, ale należy liczyć się z wyższymi miesięcznymi kosztami obsługi kredytu.

W sytuacji, gdy zaciągnąwszy kredyt walutowy tracimy na zmianach kursów walutowych (np. w efekcie deprecjacji złotego), przewalutowanie też może być korzystne.

Przykład

Zaciągnęliśmy na 20 lat kredyt we frankach szwajcarskich w wysokości 150000 PLN. Oprocentowanie kredytu wynosi 3%. Alternatywą było zaciągnięcie kredytu w PLN, który oprocentowany był na poziomie 6%. Co miesiąc osiągamy korzyści wynikające z faktu spłaty niższej raty; rata kredytu walutowego przy kursie 1 CHF = 2,5 PLN wynosi 831,90 PLN w stosunku do 1074,65 PLN przy kredycie złotowym. Po 9 miesiącach spłaty kredytu walutowego oszczędziliśmy z tytułu niższego oprocentowania kredytu walutowego 3665,04 PLN. Jednak od momentu zaciągnięcia kredytu zmiany kursów walutowych działają na naszą niekorzyść. Kurs franka rośnie w skali roku o 4,5%, czyli co miesiąc zmienia się średnio o 0,38%. Po 9 miesiącach kurs franka wzrósł do poziomu 2,5857 PLN. Ta nieznaczna zmiana kursu spowodowała, że nasze zadłużenie wzrosło z tytułu zmiany kursu o 3680,58 PLN i przekroczyło oszczędności wynikające z zaciągnięcia kredytu we frankach szwajcarskich zamiast złotowego.

Jeśli podejmujemy decyzję o przewalutowaniu, należy to zrobić odpowiednio wcześnie, tj. wtedy gdy tendencje kursowe dopiero zaczynają działać na naszą niekorzyść i spodziewamy się kontynuacji takiego trendu. W przeciwnym razie możemy dopuścić do zbyt dużego wzrostu zadłużenia i spowodować, że na przewalutowanie będzie za późno. Należy jednak pamiętać o tym, że tendencje kursowe mogą ulegać kolejnym zmianom i wkrótce może się okazać, że znowu odnosimy korzyści.

Dla kredytobiorcy bardzo ważna jest możliwość wyboru daty, w której nastąpi przewalutowanie. Od tego zależy bowiem, po jakim kursie zostanie dokonana zmiana waluty. Dla przykładu w Banku Millennium zostaje ona dokonana po kursie z dnia złożenia wniosku o przewalutowanie, więc de facto klient ma możliwość wyboru daty przewalutowania.

Jeżeli wysokość raty kredytu po przewalutowaniu jest wyższa niż ostatnia rata kredytu przed przewalutowaniem, konieczne jest ponowne zbadanie zdolności kredytowej kredytobiorcy, by stwierdzić, czy będzie on w stanie obsługiwać ratę nowego kredytu. Dlatego też z przewalutowaniem wiąże się niekiedy obowiązek złożenia aktualnych dokumentów dotyczących osiąganego dochodu. Będą to dokumenty analogiczne, jak w przypadku ubiegania się o kredyt. Ich rodzaj zależy od źródła dochodu. 

środa, 2 lipca 2014

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu samochodowego?

Banki rozkładają koszty kredytu na różne elementy, w tym oprocentowanie, prowizję, rzadziej opłatę przygotowawczą czy składkę na ubezpieczenie spłaty kredytu w razie śmierci bądź utraty pracy. 

Wysokość oprocentowania kredytu samochodowego bywa różna w zależności od tego, co jest przedmiotem zakupu: auto nowe czy używane. W tym drugim przypadku istotny będzie wiek pojazdu. Często im starsze auto, tym wyższe będzie oprocentowanie. To samo może dotyczyć okresów spłaty. Im dłuższy, tym gorsze miejsce w tabelce zawierającej stawki procentowe stosowane przez kredytodawcę. Najniższe oprocentowanie mają przeważnie kredyty na samochody nowe, wyjeżdżające prosto z salonu oraz max 2-3 letnie. W niektórych bankach oprocentowanie kredytów dla starszych samochodów bywa często nawet dwa razy wyższe niż dla tych względnie nowych (do 3-4 lat). 

Wysokość oprocentowania może też zależeć od wysokości wkładu własnego. Najlepiej traktowani są klienci, którzy deklarują i są w stanie pokryć z własnej kieszeni znaczną część ceny samochodu. 

Innym istotnym składnikiem kosztów kredytu samochodowego są opłaty dodatkowe a głównie prowizja za przyznanie kredytu samochodowego. Warto rozmawiać z bankiem o wysokości prowizji za udzielenie kredytu. Często banki same obniżają prowizję dla klientów, którzy wcześniej się z nimi związali (mają konto osobiste lub inny kredyt). 

Kredyty samochodowe zaciągane na kwoty niższe niż 80 000 zł podlegają ustawie o kredycie konsumenckim. Zatem banki udzielające takich kredytów muszą klientowi podać wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu, jego koszt całkowity oraz wszystkie dodatkowe składniki. Oprocentowanie nominalne, które króluje w reklamach, nie uwzględnia bowiem prowizji i innych opłat. Dla odmiany na wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania wpływa zarówno oprocentowanie nominalne, jak i wszelkie dodatkowe opłaty oraz prowizje (czyli całkowity koszt kredytu), a także to, kiedy, w jakiej wysokości i jak często spłacane będą raty. Dzięki tym informacjom będziemy dokładnie wiedzieć, ile faktycznie musimy za kredyt zapłacić. 

Innym przywilejem kredytobiorcy pragnącego zaciągnąć kredyt do 80 tys zł, jest możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 10 dni od jej podpisania. Mamy zatem czas, by bardzo dokładnie zgłębić się we wszystkie warunki kredytu.

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Jak pokonać nagłe kłopoty finansowe?

Każdy z nas może kiedyś znaleźć się w sytuacji, w której będzie potrzebować natychmiastowego zastrzyku gotówki. Nie wszyscy mają jednak oszczędności, z których mogliby w takim przypadku skorzystać. Na szczęście nie trzeba się bać, że kłopotów finansowych nie będzie dało się wtedy pokonać. Istnieją bowiem sposoby na wyjście z tej trudnej sytuacji.


Kiedyś na nieprzewidziane wydatki pieniądze pożyczano od rodziny lub znajomych. Dzisiaj rozwiązanie to jest bardzo mało popularne. Wolimy bowiem korzystać z kart kredytowych lub z pomocy firm pożyczkowych. Karta kredytowa nie pozwala jednak na uzyskanie tak szybkiego dostępu do gotówki jak w przypadku chwilówki. Wydanie karty kredytowej następuje po złożeniu wniosku przez klienta banku oraz sprawdzeniu jego zdolności kredytowej. Proces weryfikacji danych nie trwa długo, jednak karta jest przysyłana do klienta banku pocztą (najczęściej w ciągu 7 dni). Pieniądze możemy więc otrzymać dopiero, gdy karta do nas dotrze. Firmy pożyczkowe oferują natomiast wypłatę gotówki maksymalnie w ciągu 24 godzin. Ponadto nie wymagają one od swoich klientów dopełnienia wielu formalności oraz posiadania dobrej historii kredytowej. Z szybkich pożyczek mogą więc skorzystać osoby, które miały wcześniej opóźnienia w płatnościach rat kredytów. Firmy pożyczkowe często oferują również możliwość uzyskania pieniędzy bez składania oświadczenia o dochodach.

piątek, 13 czerwca 2014

Finansowanie firm odciętych od unijnych dotacji

Założenie własnej działalności gospodarczej najczęściej wiąże się z koniecznością posiadania dużej ilości kapitału. W takiej sytuacji, wielu przedsiębiorców decyduje się na zewnętrzne finansowanie. Jak zauważa ekspert firmy Expander, dla początkujących dostępnych jest wiele możliwości: od kredytów na start, przez leasing, po skorzystanie z pomocy tzw. aniołów biznesu. Co warto wybrać?

Własna firma "lekiem" na bezrobocie

Sytuacja na rynku zatrudnienia skłania wiele osób do założenia działalności gospodarczej. Często jest to efektem postępującej redukcji miejsc pracy. Zdarza się bowiem, że firma, by zminimalizować koszty zatrudnienia, proponuje podwykonawstwo byłemu pracownikowi. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) w 2012 roku w KRS zarejestrowano aż 31 377 podmiotów gospodarczych. Stanowi to wzrost o 26 proc. w porównaniu do 2011 roku i 35 proc. do 2010 roku. Z kolei w lipcu bieżącego roku pojawiło się 27 400 nowych firm, co oznacza ośmioprocentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Aby współpracować z byłą firmą, pracownik musi być jednak gotowy założyć własne mikro-przedsiębiorstwo. Co, jeśli nie ma na ten cel wystarczających środków?

Najpopularniejsze kredyty

Jedną z najbardziej popularnych form finansowania własnego biznesu jest skorzystanie ze wsparcia banku. Wysokość uzyskanej pomocy zależy w tym wypadku od stażu firmy. Łatwiej będzie uzyskać pieniądze firmie z chociażby kilkumiesięcznym stażem. Ponadto kredyty dla młodych przedsiębiorstw są przeważnie droższe od tych, skierowanych do firm posiadających kilkuletni okres działalności. Oprocentowanie może być wyższe nawet o pięć punktów procentowych, co w niektórych przypadkach, zbliża ich koszt do poziomu kredytów konsumenckich. W ten sposób banki zabezpieczają się przed ryzykiem wynikającym z początkowego stadium działalności. Jak się okazuje, w Polsce aż jedna na pięć nowych firm nie utrzymuje się na rynku przez pierwszy rok swojego funkcjonowania.

Chcąc uzyskać kredyt "na start", ważne jest także jego odpowiednie zabezpieczenie. - Otrzymanie kredytu bankowego na początkującą działalność gospodarczą, uzależnione jest również od posiadania zabezpieczenia rzeczowego. Wśród najbardziej popularnych można wymienić hipotekę na nieruchomości, poręczenie osobiste czy zabezpieczenie na środkach trwałych. Banki preferują jednak hipotekę, ze względu na stosunkowo prostą formę wyceny. Instytucje finansowe analizują również historię kredytową przedsiębiorcy, a także wymagają przedstawienia biznesplanu, który pomoże ocenić ryzyko inwestycji. Zdarza się także, że kredytobiorca zostaje zobligowany do rozliczania się z wydawanych środków. Nie liczmy jednak na sfinansowanie całości niezbędnych nakładów. Konieczny będzie wkład własny w wysokości około 30 - 40 procent.

Maszyny i wyposażenie w leasing 

W sytuacji, gdy do prowadzenia działalności niezbędny jest zakup specjalistycznych maszyn bądź wyposażenia, korzystnym rozwiązaniem dla firmy będzie leasing. Ta forma finansowania jest najbardziej dostępna dla młodych firm. O leasing mogą się starać nawet przedsiębiorstwa, które stawiają pierwsze kroki na rynku .

Do jego uzyskania nie jest konieczne posiadanie historii kredytowej ani nawet stażu działalności. Przedmiot leasingu pozostaje jednak własnością leasingodawcy, a przeniesienie tytułu własności następuje dopiero po spłacie jego wartości, jeżeli umowa leasingowa tak stanowi. W zależności od przedsięwzięcia, istnieje również możliwość ubiegania się o dotację na sprzęt podlegający leasingowi, co znacząco wpływa na obniżenie początkowych kosztów prowadzenia działalności.

Absolwentom pomogą inkubatory

Dla młodych osób zainteresowanych założeniem firmy istnieją także alternatywne formy finansowania. Warto skorzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości czy tzw. aniołów biznesu. Takie wsparcie jest zarezerwowane dla absolwentów szkół wyższych. Dyplom uczelni upoważnia do rozpoczęcia działalności na preferencyjnych warunkach w krótkim czasie od zakończenia studiów. Do nich też skierowany jest rządowy program "Pierwszy Biznes - Wsparcie na starcie", wprowadzony w czerwcu tego roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Finansowanie ze środków publicznych charakteryzują zazwyczaj preferencyjne warunki. Od tradycyjnego kredytu odróżnia je bardzo niskie oprocentowanie, plasujące się na poziomie 0,25 stopy redyskontowej weksli NBP. Udzielane są w formie pomocy de minimis. Jednak okres spłaty takiej pożyczki nie może przekraczać siedmiu lat, a maksymalna kwota jaką będzie mógł pozyskać przedsiębiorca to 60 000 PLN

wtorek, 10 czerwca 2014

Wsparcie dla firm odciętych od unijnych dotacji

Banki rozwijają ofertę kredytową i poręczeniową dla małych i średnich firm, która ma być uzupełnieniem dla unijnych dotacji. Instytucje finansowe liczą na sukces nowych produktów, zwłaszcza że pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej już się prawie skończyły, a środków z nowej jeszcze nie ma.

  - To jest taki moment, w którym nasze agencje rządowe, w tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, są w przejściowym etapie - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Leszek Niemycki, prezes zarządu Deutsche Bank PBC.

Chodzi o kończące się programy wsparcia przedsiębiorstw ze środków unijnych z perspektywy 2007-2013 i niedostępne jeszcze pieniądze z budżetu UE na lata 2014-2020. Jak mówi Niemycki, jego bank chce uzupełnić powstałą w ten sposób lukę na rynku.

  -  Wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, z bankiem KfW, przygotowaliśmy ofertę na programy związane m.in. z oszczędnościami energetycznymi, więc będziemy mieli wiele ciekawych propozycji dla małych i średnich przedsiębiorstw od strony poręczeniowej i kredytowej - wyjaśnia prezes Deutsche Bank PBC.

Zastrzega przy tym, że bank nie zamierza zastępować PARP ani innych instytucji rządowych w zakresie wspierania przedsiębiorstw. Przygotowywane przez Deutsche Bank PBC programy będą miały charakter jak najbardziej komercyjny będą to na przykład kredyty czy gwarancje.

  Poza preferencyjną ceną to nie ma żadnego elementu dotacyjnego. To nie o to chodzi -  podkreśla Niemycki. - Uważamy, że małe i średnie przedsiębiorstwa, które budują i ciągną polską gospodarkę, będą potrzebowały różnych form wsparcia. I dla blisko dwóch milionów przedsiębiorstw, które są w Polsce, warto coś robić, żeby dalej mogły się rozwijać i zwiększać swoje możliwości. -

Kredytów będzie więcej, ale nie będą większe. Przyszłość Deutsche Bank PBC w Polsce to także kredyty hipoteczne. Zdaniem Niemyckiego nie ma co się spodziewać jednak gwałtownego wzrostu ich wartości na rynku.

  Uważam, że ceny mieszkań nie będą tak dynamicznie rosły, a zatem jednostkowe kwoty kredytów nie będą się zwiększały. W związku z powyższym sądzę, że będzie kredytów więcej, ale o porównywalnych lub nieco niższych średnich wartościach niż w tej chwili - wyjaśnia.

Dla banku nie będzie miało większego znaczenia wejście w życie programu dopłat do kredytów Mieszkanie dla Młodych, bo udziela on raczej większych kredytów dla bogatszych klientów. Jak podkreśla prezes, wspieranie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania jest dobrą ideą, ale istnieją lepsze rozwiązania niż proponowane przez rząd.

  Uważam, że najlepszą formą są ulgi podatkowe, które z jednej strony mobilizują ludzi do generowania większych dochodów, z drugiej strony tworzą obok kosztu kredytu możliwość równoległego oszczędzania - wyjaśnia.  - W zasadzie dzisiaj, przy tych dochodach, które ma większość polskich rodzin, posiadanie kredytu hipotecznego w zasadzie zamyka drogę do oszczędzania. 
źródło:Newseria.pl

piątek, 6 czerwca 2014

Jak pozyskać środki na rozwój firmy

Aby firma mogła sprawnie funkcjonować i rozwijać się w obecnych czasach niezbędne jest jej odpowiednie finansowanie. Na rynku występuje wiele różnych możliwości pozyskania funduszy zarówno przez korporacje jak i firmy z sektora MSP.
Dużym, sieciowym korporacjom o finansowanie swoich inwestycji jest oczywiście łatwiej. W nieco gorszej sytuacji są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze względu na swą wielkość znaczna część tych przedsiębiorstw nie jest w stanie samodzielnie wygospodarować potrzebnych środków pieniężnych. MSP muszą więc poszukiwać różnych innych form finansowania.
Kredyty korzystne dla budżetu
Możliwości finansowania jest wiele. Najczęściej wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa źródłem finansowania są różnego rodzaju kredyty bankowe. Oferta banków w tym zakresie jest niezwykle różnorodna. Bardzo atrakcyjne jest finansowanie w formie kredytu preferencyjnego. Ze względu na to, że jest on dofinansowany przez Skarb Państwa, jego koszt jest niższy od rynkowego kosztu analogicznego kredytu. Taka forma nie jest jednak dostępna dla każdego przedsiębiorstwa. Kredyt udzielany jest najczęściej na finansowanie tzw. przedsięwzięć korzystnych społecznie. Innym kredytem będącym formą wspierania MSP przez państwo jest kredyt podatkowy –udzielany na spłatę zobowiązań podatkowych. Zwiększa to płynność finansową firmy w momencie nagromadzenia wielu jednorazowych wydatków, gdy przedsiębiorca nie ma możliwości uzyskania kredytu z innych źródeł. – Jeśli firma nie ma wiarygodnej historii kredytowej administracja państwowa lub agencje rozwoju regionalnego mogą udzielić gwarancji kredytowych. Jest ona udzielana szczególnie wtedy, gdy kredyt zaciągany jest na wydatki o charakterze inwestycyjnym i prowadzi do zwiększenia liczby miejsc pracy..
Sprzedaj wierzytelności
Oprócz kredytów częstym rozwiązaniem wybieranym przez przedsiębiorstwa w celu pozyskania finansowania jest leasing, który można uznać za specyficzną umowę najmu oraz faktoring. Faktoring to wykup nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług, połączony z finansowaniem klientów oraz świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług. Firmy factoringowe dostarczają przedsiębiorstwom środki finansowe pod nieuregulowane faktury.
W ramach finansowania z kapitałów własnych przedsiębiorstwa mogą skorzystać z pomocy funduszy venture capital. Są to wyspecjalizowane firmy zajmujące się inwestowaniem w przedsięwzięcia obarczone wysokim ryzykiem, ale zarazem umożliwiające osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu z zainwestowanych środków. Przedmiotem ich zainteresowania są innowacyjne przedsięwzięcia o dużym potencjale. – Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że korzystanie z niego nie jest obciążone spłacaniem odsetek, jak np. kredyt, a obie strony są zainteresowane rozwojem firmy. Niestety wybierając tę formę finansowania przedsiębiorstwa muszą liczyć się z częściową utratą kontroli nad firmą. Ponadto nie każde przedsiębiorstwo może skorzystać z funduszu venture capital – zazwyczaj należy spełnić szereg wysokich wymagań 
Programy wsparcia
Za względu na specyfikę mniejszych przedsiębiorstw, a w szczególności małe zasoby kapitałowe oraz problemy z płynnością finansową, firmy te często borykają się z problemem samodzielnego uzyskania dodatkowego finansowania. W Polsce istnieje jednak wiele form pomocy przedsiębiorstwom.
Od 10 lat istnieje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która podejmuje wiele działań związanych z rozwojem mikro, małych i średnich firm. Jest to agencja rządowa, wspiera przedsiębiorców m.in. w kwestii wykorzystania innowacyjnych rozwiązań, rozwoju zasobów ludzkich, ekspansji na rynku zagranicznym i rozwoju regionalnego. PARP udziela wsparcia pochodzącego z funduszy Unii Europejskiej oraz ze środków budżetu państwa. Na lata 2007-2013 Agencja dysponuje łącznym budżetem na realizację programów operacyjnych w wysokości ponad 7 mld euro, które są rozdzielane na: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG), Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL).
Chętnych do udzielenia finansowania polskim przedsiębiorstwom jest bardzo wielu, sęk jednak w tym, żeby nie dać się skusić pierwszej lepszej ofercie, ale by wybrać tą najkorzystniejszą. Jeśli firma nie może poradzić sobie z dokonaniem wyboru może skorzystać z pomocy brokera finansowego, który nie tylko doradzi, jaką formę finansowania najlepiej zastosować w przypadku danego przedsiębiorstwa, ale także wskaże mu najlepsze, dopasowane do potrzeb oferty.

czwartek, 5 czerwca 2014

Gdzie udać się po kredyt samochodowy ?

Wśród około 30-stu bank działających w Polsce, 7 oferuje kredyt lub pożyczkę przeznaczoną na kupienie auta. Często nie jest łatwo z dużej liczby ofert wybrać tą najlepszą.
 W poniższym artykule zaprezentujemy wyniki naszego małego badania odnośnie produktów bankowych przeznaczonych na zakup samochodu.
W ofertach badanych banków znajduje się kilkadziesiąt rodzajów ofert produktów, które umożliwiają kupienie auta. Można je podzielić na kilka grup: kredyty samochodowe (Santander Bank, Multibank mBank, Polbank EFG, Alior Bank, Volkswagen Bank Polska, Bank Credit Agricole), pożyczka samochodowa(Santander Bank), kredyt samochodowy online (Multibank, mBank). Oczywiście można znaleźć również leasingi, ale tą grupą produktów dzisiaj nie będziemy zajmować się.

Przegląd i porównanie produktów umożliwiających kupienie samochodu

Porównamy oferty kredytowe wybranych pięciu banków pod względem celu przeznaczeniaczasu spłaty oraz wymaganych dokumentów. Kwota kredytu zależy od marki samochodu i jego stanu (nowy, używany), dlatego nie została uwzględniona w poniższej tabeli. Zmiennym elementem jest również oprocentowanie obliczane na podstawie kwoty kredytu, czasu kredytowania; banki często podają dolną granicę, na co należy również zwrócić uwagę.
Nazwa
instytucji
Nazwa
kredytu
Cel
przeznaczenia
Wymagane
dokumenty
Czas
spłaty
Santander BankKredyt samochodowyDowolny samochód lub inny pojazd nowy lub
używany lub sprowadzany z zagranicy
-bez zaświadczenia o dochodach
-akceptacja wszystkich źródeł dochodu nawet
z zagranicy
Do 96 m-cy
MultibankKredyt auto-motoNa zakup nowego samochoduBrak danychDo 120 m-cy
mBankKredyt samochodowyNa zakup od dealera, z komisu itd. Samochodu
lub innego pojazdu
- wniosek i dokumenty potwierdzające zabezpieczenieOd 6 do 120 m-cy
Polbank EFGKredyt na miarę Twoich czterech kółekGotówka do ręki, którą można wykorzystać
gdziekolwiek
-po kontakcie z pracownikiem bankuDo 84 m-cy
Alior BankKredyty samochodoweSamochód
osobowy, ciężarowy, motocykl nowy, używany kupiony od osoby fizycznej lub od
dealera
-dokument tożsamości
-dokument o źródle dochodów
Do 100 m-cy

Należy podkreślić, że zawsze ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu na zakup samochodu zależy od konkretnego banku i jego indywidualnych warunków. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Ciekawe jest, że niektóre banki oferują kredyt w gotówce, który umożliwia kupienie pojazdu w dowolnym miejscu.

środa, 28 maja 2014

Jak finansować swoją działalność

Budowanie historii finansowej zaczyna się od rachunku bankowego, bo to od wpływów na konto często zależy wysokość finansowania, którą można dostać.
Nawet jeśli rozwija się biznes korzystając wyłącznie z własnego kapitału, to dobrze mieć w odwodzie możliwość skorzystania z pożyczki, limitu kredytowego czy karty kredytowej, aby móc z nich użyć w razie ewentualnych przejściowych kłopotów.

Laptop i wypełniane blankiety Podpis

Karta kredytowa, kredyt w rachunku czy prosta pożyczka są najłatwiejsze i najszybsze do uzyskania. Mogą na nie liczyć nawet start-up’y, choć na początku nie będą to wysokie kwoty.  To o tyle naturalne, że start-up jest dla banku klientem nieporównywalnie bardziej ryzykownym niż firma z historią albo klient indywidualny. Banki, gotowe są udzielić pierwszego finansowania zwykle nie wcześniej niż po sześciu miesiącach od rozpoczęcia działalności przez przedsiębiorstwo.

O wyższe kwoty przedsiębiorcy mogą się ubiegać zwykle po dwóch latach od rozpoczęcia działalności, kiedy wyjdą z fazy inkubacyjnej.  Jednak pomimo licznych promocji – np. kredyt do 200 tys. zł bez zabezpieczeń, bez zaświadczeń z ZUS i US, decyzja w kilkanaście minut - na taką ofertę mogą liczyć firmy, które długo współpracują z instytucjami finansowymi i korzystają z wielu produktów. W dodatku cena takiej oferty też nie jest niska. Zależy od trzymiesięcznej lub sześciomiesięcznej stopy WIBOR (obecnie to odpowiednio ok. 2,69 proc. i 2,71 proc.) powiększonej o 7–8 proc. marżę, a do tego jeszcze ok. 1,5-2 proc. prowizję.

Dla młodych firm, lub takich które nie mają wystarczających zabezpieczeń, są pożyczki i kredyty z gwarancjami rządu lub Unii Europejskiej.
Jedną z takich ofert jest pomoc z funduszu JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises). Skierowana jest ona do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają nie więcej niż 250 pracowników, a ich obrót nie przekracza 50 mln euro. Mogą się o nią ubiegać także startujący przedsiębiorcy:

którzy mają utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania,
rozpoczynają działalność (w tym również absolwenci),
nie posiadają historii kredytowej,
nie posiadają zabezpieczeń o wystarczającej wartości.
Pożyczki te muszą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej:
·         wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych,
·         zakup maszyn, urządzeń, aparatów w tym środków transportu bezpośrednio  związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia,
budowę instalacji i urządzeń sprzyjających ochronie środowiska - oszczędzających surowce i energię,
informatyzację,
dostosowanie przedsiębiorstwa do standardów i norm krajowych i unijnych,
tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy.

Pożyczki zwykle udzielane są na 5 lat i zazwyczaj przedsiębiorca może liczyć na 6-miesięczną karencję w spłacie. Maksymalne kwoty różnią się w zależności od regionu i organizacji, która dysponuje środkami. W jednych jest to 400 tys. zł w innych nawet ponad 1,5 mln zł. Podobnie jest z wysokością oprocentowania - jeśli firma korzysta ze wsparcia publicznego wówczas stopa procentowa jest niższa. Ustala ją Komisja Europejska i obecnie wynosi dla Polski 3,9 proc. plus marża – od 1 proc. Jednak start-up’y muszą się liczyć z  marżą w wysokości 4 proc.

Ponadto przedsiębiorcy występujący o tą pomoc muszą posiadać wkład własny – minimum 10 proc., choć może zdarzyć się, że wymagana jest wyższa kwota.
Dla firm nie posiadających wystarczających zabezpieczeń kierowane są też kredyty z gwarancjami de minimis. Gwarancji udziela BGK. W listopadzie 2013 r. gwarancje, obejmujące wcześniej tylko kredyty obrotowe, zostały rozszerzone także na kredyty inwestycyjne.

Podstawowe warunki:

cel kredytu: inwestycje lub wydatki, które wpływają na rozwój działalności firmy;
gwarancje są udzielane przez 24 miesiące, począwszy od 19 listopada 2013 r. do 31 grudnia 2015 r.;
maksymalna kwota gwarancji to 3,5 mln zł lub do 60 proc. kwoty kredytu;
maksymalny okres gwarancji to 99 miesięcy;
stawka prowizji za udzieloną gwarancję wynosi 0,5 proc. w stosunku rocznym.
Oprocentowanie kredytu z gwarancjami zależy od oceny klienta przez bank finansujący.
Innym rozwiązaniem jest wystąpienie o kredyt z gwarancjami Europejskiego Banku Inwestycyjnego – ma go w ofercie siedem instytucji finansowych w Polsce, w tym pośrednicy kredytowi, a niebawem dołączy ósma. EBI gwarantuje do 50 proc. wartości kredytu.


Firmy, które nie interesuje pożyczka ani kredyt z gwarancjami, mogą również rozważyć leasing. W większości firm leasingowych przedsiębiorca, który chce w ten sposób sfinansować pojazd, maszynę lub urządzenie musi wykazać się wkładem własnym w wysokości ok. 20 proc. wartości danego przedmiotu. Dla start-upó’w obecnych na rynku krócej niż rok, często wartość takiego przedmiotu też jest ograniczona np. pojazdu do 120 tys. zł. Jednak coraz więcej firm leasingowych patrzy na młodych przedsiębiorców bardziej przychylnie i oferuje „start-up leasing” na oświadczenie i bez biznesplanów oraz możliwość wnioskowania  już pierwszego dnia prowadzenia działalności.

wtorek, 27 maja 2014

Co warto wiedzieć o koncie firmowym

Z prowadzeniem działalności gospodarczej związana jest konieczność regulowania zobowiązań oraz należności. Najwygodniejszą formą do przeprowadzenia tego typu rozliczeń jest rachunek bankowy. Jednak nie wszyscy są pewni, czy musi to być odrębny rachunek firmowy, czy może to być prywatne konto przedsiębiorcy.

Akty, w których można odnaleźć przepisy dotyczące rachunków bankowych to przede wszystkim ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, Ordynacja Podatkowa czy ustawa o podatku od towarów i usług.

Rachunek bankowy do płatności  powyżej 15 tys. euro

W myśl ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (art. 22 ust. 1 ) odnajdujemy zapis, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy:- stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikającej z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro.Z przepisów tych nie wynika jednak obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę odrębnego rachunku firmowego. Tak więc rozliczenie powyższych transakcji może odbywać się za pośrednictwem rachunku prywatnego.

Ordynacja podatkowa faworyzuje mikro przedsiębiorców

Zgodnie z art. 61 ustawy ordynacja podatkowa zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Nie ma przy tym znaczenia, czy przelew dokonywany jest z konta firmowego, czy z prywatnego. Ważne jest, aby środki dotarły na rachunek fiskusa w odpowiednim terminie. Ta forma rozliczeń dotyczy również wpłat kwot podatków pobranych przez płatników. Ponadto mikro przedsiębiorcy, również ci, którzy prowadzą księgi rachunkowe, mogą opłacać podatki w formie gotówkowej.

Zarabiaj bez konieczności wychodzenia z domu!

Przez mikro przedsiębiorcę rozumie się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży nieprzekraczający 2 mln euro lub suma aktywów z jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nie przekracza 2 mln euro.


Ustawa o VAT: konto jest potrzebne

Również z ustawy o VAT wynika konieczność posiadania przez przedsiębiorcę rachunku bankowego. Zgodnie z art. 87 ust. 1 w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego w danym okresie rozliczeniowym jest wyższa od podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Z przepisu tego nie wynika jednak konieczność posiadania rachunku firmowego. Zwrot nadwyżki może nastąpić również na rachunek prywatny przedsiębiorcy.

Płatności ZUS z rachunku

Składki ZUS za dany miesiąc płatnik będący osobą prowadzącą działalność gospodarczą powinien opłacać w formie bezgotówkowej w drodze obciążenie rachunku bankowego płatnika składek. Wynika to z zasad opłacania składek zawartych na stornie internetowej zakładu ubezpieczeń społecznych. Nie ma tu również znaczenia, czy jest to rachunek prywatny, czy firmowy.

Rachunek firmowy czy osobisty?


Podsumowując, rachunek bankowy jest z pewnością niezbędny do prowadzenia przedsiębiorstwa. Nie ma jednak w żadnej ustawie wymogu, że ma to być rachunek firmowy. Opłacalność rachunku firmowego jest znikoma, ponieważ koszt prowadzenia takiego rachunku jest stosunkowo wysoki (jest znacznie droższy niż rachunek prywatny) a oprocentowanie środków na nim zdeponowanych bliskie zeru. W praktyce jednak posiadanie takiego rachunku ułatwia prowadzenie ewidencji przelewów, a wszystkie opłaty związane z obsługą firmowego rachunku można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów. W przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta z rachunku prywatnego dla celów firmowych, musi on oddzielić transakcje, które dotyczą działalności od tych, które są jego prywatnymi przelewami.

środa, 21 maja 2014

Mała firma, a kredyt gotówkowy

Rynek pożyczek kojarzony jest przede wszystkim z ofertą dla konsumentów. Tymczasem równie często poszukiwane są kredyty dla małych firm. Znalezienie i pozyskanie takiego finansowania jest jednak znacznie trudniejsze, niż w przypadku zwykłych pożyczek „na dowód”. Gdzie w takim razie znaleźć dobre kredyty gotówkowe dla firm?

Firmowy kredyt na bank

Kredyty dla małych firm proponuje już niemal każdy bank. Nawet pobieżne przejrzenie informacji dostępnych na stronach internetowych wystarczy, by zorientować się w aktualnej ofercie.

Zawsze należy zacząć od banku, w którym prowadzone jest konto firmy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie finansowania na interesujących warunkach, a dodatkowym atutem klienta staje się korzystanie z kilku produktów w jednej instytucji. Tacy klienci są cenni, ponieważ zazwyczaj zostają w danym banku na dłużej – mogą zatem liczyć na dobre warunki współpracy.

Niektóre banki szczególnie mocno promują oferowane przez siebie kredyty gotówkowe dla firm – do nich należą m.in. Millennium Bank, Idea Bank, BNP Paribas Bank Polska i Alior Bank. Są także banki zapewniające preferencyjne warunki przedsiębiorstwom z konkretnych branż (np. energii odnawialnej, rolników) – m.in. BOŚ Bank i Bank BGŻ. W tych propozycjach można znaleźć kredyty dla małych firm dostępne już od pierwszego dnia ich działalności. Atrakcyjne warunki można też otrzymać w bankach spółdzielczych, których zasięg jest regionalny, przez co bywają one wyjątkowo „przyjazne” lokalnym klientom. Od niedawna oferty pożyczek firmowych można znaleźć także w niektórych Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.

Kredyty dla małych firm ze wsparciem unijnym

To obecnie jedna z najpopularniejszych form finansowania małych firm. Adresowane są do mikro- i małych przedsiębiorstw, które zaczynają działalność, nie mają jeszcze zbudowanej historii kredytowej lub wystarczających zabezpieczeń. Warto poszukać w bankach właśnie takich kredytów, ponieważ oprócz ich dużej dostępności wyróżniają się także wyjątkowo niskim oprocentowaniem (już od 1,5%) i brakiem prowizji.

Informacji o unijnych programach finansowania małych przedsiębiorstw można szukać na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.com.pl). Jednym z najciekawszych instrumentów jest inicjatywa Jeremie – oferowane w jej ramach standardowe pożyczki wynoszą od 250 tys. do 1,7 mln złotych, a maksymalny okres ich spłaty wynosi 5 lat. Minusem jest fakt, że z inicjatywy Jeremie mogą skorzystać przedsiębiorcy tylko z sześciu województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Kredyty gotówkowe dla firm – bariery do pokonania

Mimo bogactwa ofert małe firmy nie mają łatwego dostępu do gotówki. Kredyty są im szczególnie potrzebne w dwóch momentach działalności: kiedy firma powstaje i dopiero uruchamia swoje zdolności wytwórcze i kanały sprzedaży oraz gdy przedsiębiorstwo rozwija się i potrzebne są pieniądze na dalsze inwestycje.


Małym przedsiębiorstwom trudniej jest pozyskać kapitał, szczególnie gdy działają w formie prawnej określanej jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W tym drugim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank potraktuje przedsiębiorcę jak zwykłego konsumenta, w dodatku z grupy podwyższonego ryzyka – około 30% małych firm nie jest w stanie przetrwać pierwszego roku. Dlatego na ogół kredyt gotówkowy dla firmy wymaga ustanowienia zabezpieczeń – weksla in blanco lub zastawu na majątku (np. na pojazdach lub nieruchomościach). Na szczęście banki akceptują poręczenia i tu przydatne stają się fundusze poręczeń kredytowych.