niedziela, 22 grudnia 2013

Przedsiębiorco weź samochód w leasing!

Przedsiębiorco weź samochód w leasing!  


Prowadzenie własnej firmy wiąże się z licznymi wydatkami. Nie ważne czy na starcie czy już w długoletniej działalności. Z dania na dzień dochodzą nowe koszty. Wyobraź sobie, że zepsuł się samochód koniecznie potrzebny do prowadzenia biznesu. A może po prostu będzie potrzebny kolejny, natomiast stan finansów nie wygląda najlepiej? Tutaj alternatywą pozostaje po prostu zaciągnięcie kredytu. Jak to mówią ‘człowiek po to wymyślił samochód, by wygodnie siedzieć w korkach.’

Leasing czy kredyt?

To pytanie jest zadawane już na samym początku. Co jest bardziej korzystnym rozwiązaniem? Dla przedsiębiorcy oczywiście najważniejsze elementy to zarówno koszty produktu, a więc oprocentowanie, a także opłaty i prowizje. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę wpis w koszt uzyskania przychodu oraz możliwość amortyzacji pojazdu. Jednak na tle tradycyjnej formy finansowania leasingowi zdecydowane TAK.

            Na samym początku warto wyjaśnić pojęcie leasingu, bowiem dla niektórych z nas może brzmieć ono nieco obco. Termin ten pochodzi od angielskiego słowa to lease i tłumaczone jest jako: wynająć, wydzierżawić. Poprzez umowę leasingu podmiot finansujący zobowiązuje się do nabycia określonej rzeczy od zbywcy, na warunkach, które określone są w danej umowie. Umożliwia więc pozyskiwanie różnego rodzaju dóbr nie w sposób zakupu, a odpłatnego użytkowania. Jest to coraz powszechniejsza metoda kredytowania różnych inwestycji.

Kiedy wykorzystujemy tą formę finansowania samochodu, to stajemy się jego właścicielem dopiero po spłaceniu całej kwoty. Może na początek jakie są wady i zalety? Niewątpliwie korzyści płynące z tej formy finansowania to: rozległa i szeroka dostępność, brak konieczności angażowania swojego kapitału, ograniczona ilość formalności, atrakcyjne polisy ubezpieczeniowe, czy brak zmniejszania zdolności kredytowej kredytobiorcy. Należy też wspomnieć o drugiej stronie. Istnieją co prawda sankcje, ale tylko w przypadku nie terminowego regulowania spłat rat leasingowych, czy ryzyko utraty pieniędzy w sytuacji bankructwa firmy leasingowej.

Jakie ponosimy koszty?

W tej opcji, kosztami finansowania samochodu stają się opłata wstępna, raty leasingowe oraz opłata za wykup samochodu ( w przypadku, gdy umowa leasingu zawiera opcję wykupu). Często zdarza się także, że firmy leasingowe pobierają dodatkowe opłaty za zmiany w umowie czy cesję umowy leasingowej na osobę trzecią. Dlatego bardzo dokładnie trzeba przyjrzeć się tabeli opłat i prowizji danej firmy. Może wygląda to groźnie, jednak gdy poddamy głębszej analizie, to koszty te są dużo mniejsze, niż w przypadku kredytu gotówkowego.



Korzyści, korzyści, korzyści...

Istnieje tutaj możliwość odliczenia podatku VAT. Limit przy jego odliczaniu w przypadku leasingu wynosi 60% (maksymalnie 6000zł). Warto dodać, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą tu aż dwukrotnie skorzystać. Pierwszy raz kiedy następuje rozliczanie rat leasingowych lub czynszu inicjalnego. Natomiast drugi, podczas wykupu leasingu (bowiem według prawa operacja taka jest to odrębna transakcja cywilnoprawna).

            Dodatkowym autem jest fakt, że leasing nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Oczywiście nasze przychody zostaną sprawdzone przez firmę leasingową. Mimo to, będzie to w dalszym ciągu łatwa i przejrzysta procedura. Firma ta zajmuje się także zakupem oraz rejestracją pojazdu, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo tak cennego dla przedsiębiorców czasu.

Po za dużo szybszym i łatwej przystępnym zdobyciem środków na pojazdy, warto także zwrócić uwagę, że opłaty ponoszone podczas brania samochód w leasing są stałe i niezmienne. Pozwala to, na dokładne i sumienne planowanie wydatków firmy w przyszłych okresach. Nie musimy także angażować dużej ilości środków własnych, co jest kolejną korzyścią w przypadku trudności finansowych. Co więcej, istnieje także możliwość przeniesienia opłat, które dotyczą licznych napraw technicznych pojazdu na leasingodawcę.

            Pozwala także na poprawę wskaźników finansowych firmy i zwiększenia jej płynności finansowej, poprzez comiesięczną spłatę rat leasingowych, która dokonywana jest z bieżących przychodów firmy, zwiększonych głównie dzięki eksploatacji pojazdu.

            Kolejnym atutem jest fakt, że umowa leasingu nie jest podległa opłacie skarbowej, co powoduje ograniczanie naszych wydatków.

Dla Kogo?


Jest to niewątpliwe najbardziej korzystne rozwiązanie dla dużych firm, którym samochody potrzebne są do funkcjonowania firmy i przynoszenia z tego tytułu dochodów. Decydują się na tę formę finansowania, bowiem głównym ich priorytetem jest uniknięcie obowiązku zarządzania flotą aut.  Dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość ‘wypożyczenia’ pojazdów na ustanowionych wcześniej warunkach, bez narażania przedsiębiorstwa na bankructwo. 

piątek, 29 listopada 2013

Gwarancja de minimis




Gwarancja de minimis pomocą dla mikro, średnich i małych przedsiębiorstw.
               
Prowadzisz własną firmę i masz nowe ambitne plany? Planujesz zakup maszyn, urządzeń, samochodów, a może rozbudowę i modernizację obiektów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą? Jeżeli tak, to program gwarancji de minimis jest skierowany właśnie dla Ciebie!




Co to jest gwarancja de minimis?

Wiele ekonomistów uważa, że program gwarancji de minimis to odpowiedź Rady Ministrów na skutki spowolnienia gospodarczego. W jego ramach mikro, średnie i małe przedsiębiorstwa posiadają możliwość uzyskania gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytu, który udzielany był na bieżące finansowanie działalności gospodarczej, cele rozwojowe, bądź kredyty inwestycyjne.

Ryzyko związane z udzielonymi gwarancjami jest przejmowane przez Skarb Państwa. Zatem można stwierdzić, że jest to nic innego jak forma zabezpieczenia kredytu w sytuacji, gdyby kredytobiorca nie dokonał uregulowania zobowiązania w terminie ustalonym w umowie. Jeżeli przedsiębiorca nie będzie w stanie spłacić kredytu z własnych środków, to spłata jest dokonywana przez gwaranta.
Warto pamiętać, że gwarancja ta zabezpiecza tylko spłatę kredytu, a w żadnym wypadku nie jest dotacją i  nie wiąże się z przekazaniem w sposób bezpośredni środków finansowych dla przedsiębiorcy.

Kto może skorzystać?
               
Jest ona skierowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które spełniają definicję znajdującą się w rozporządzeniu Komisji Europejskiej oraz posiadają zdolność kredytową – zdolność do spłacenia zobowiązania wraz z odsetkami w czasie określonym w umowie kredytowej.
Mikro przedsiębiorca – zatrudnia poniżej 10 pracowników, którego całkowity bilans roczny lub roczny obrót nie jest większy niż 2 mln euro.
Mały przedsiębiorca – zatrudnia poniżej 50 pracowników, którego całkowity bilans roczny lub roczny obrót nie jest większy niż 10 mln euro.
Średni przedsiębiorca – zatrudnia poniżej 250 pracowników, którego całkowity bilans roczny lub roczny obrót nie jest większy niż 43 mln euro.

Najważniejsze fakty

Gwarancja de minimis, która zabezpiecza kredyt inwestycyjny:
·        Udzielana maksymalnie na okres 99 miesięcy,
·        Nie może przewyższyć kwoty 3,5 mln zł oraz 60% wysokości kredytu inwestycyjnego,
·        Nie obejmuje żadnych kosztów związanych z kredytem inwestycyjnym oraz odsetek,
·        Zabezpieczenie – weksel własny in blanco przedsiębiorcy.

Gwarancja de minimis, która zabezpiecza kredyt obrotowy:
·        Udzielana maksymalnie na okres 27 miesięcy,
·        Nie może przewyższyć kwoty 3,5 mln zł oraz 60% wysokości kredytu obrotowego,
·        Nie obejmuje żadnych kosztów związanych z kredytem obrotowym oraz odsetek,
·        Zabezpieczenie – weksel własny in blanco przedsiębiorcy.

Jak ją uzyskać?

Etap 1.  – Złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie gwarancji de minimis w odpowiednim banku wraz z wnioskiem o kredyt inwestycyjny lub obrotowy.
Etap 2.  – Podjęcie przez bank decyzji o udzieleniu gwarancji – jeżeli przedsiębiorca spełnia wszystkie warunki formalne objęte tą gwarancją oraz posiada zdolność kredytową do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami, to bank wydaje pozytywną opinię.
Etap 3. – Następuje zawarcie umowy pomiędzy kredytobiorcą, a bankiem. Ponad to, w wyniku jej zaakceptowania i podpisania przedsiębiorca wystawia weksel własne na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego łącznie z deklaracją wekslową, a także oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Natomiast bank jest zobligowany do wydania zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.
Etap 4. – Bank kredytujący pobiera prowizję od udzielonej gwarancji w wysokości 0,5% sumy tej gwarancji, którą przekazuje do Banku Gospodarstwa Krajowego.

W sytuacji, gdy kredytobiorca nie wywiąże się ze swojego obowiązku spłaty kredytu, to Bank Gospodarstwa Krajowego jest wezwany do zapłaty (w czasie do 15 dni roboczych). Nalicza on odsetki od wypłaconej kwoty, których wysokość wynosi 4-krotność obowiązującej stopy kredytu lombardowego NBP.

Opłacalne?
               
Program gwarancji de minimis niesie z sobą bardzo wiele licznych korzyści dla przedsiębiorców. Najważniejszą jest niewątpliwie dostęp do środków finansowych, które mogą być wykorzystane na rozwój własnej działalności, nawet dla podmiotów z krótką historią kredytową, którzy nie są w posiadaniu odpowiedniego kapitału na zabezpieczenie kredytu. Ponad to, nie ma konieczności obciążania własnych majątków kredytobiorców. Co więcej, następuje oszczędność czasu dla przedsiębiorców i minimalizowanie biurokracji. Nie ponoszą oni dodatkowych kosztów za rozpatrzenie przez bank wniosku o udzielenie gwarancji, co niewątpliwie obniża koszty ustanowienia zabezpieczenia.

Na co można przeznaczyć środki?
               
Lista wydatków, na które może być przeznaczona gwarancja de mini mis jest naprawdę obszerna. Kapitał uzyskany z kredytu inwestycyjnego, przedsiębiorca może przeznaczyć na finansowanie wszelkich przedsięwzięć inwestycyjnych – zakup urządzeń, samochodów czy maszyn oraz rozbudowę i modernizację obiektów, które związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą. Natomiast pieniądze otrzymane z kredytu obrotowego mogą być wykorzystane m.in. na uregulowanie zakupionych towarów czy skorzystanie z różnych usług, zapłaty składek ZUS i podatków, a także finansowanie celów rozwojowych firmy. Warto wiedzieć, że gwarancja ta obejmuje także kredyt udzielony na inwestycje kapitałowe. Jednak nie dozwolone jest, aby środki z tego zobowiązania były wykorzystane na kupno wierzytelności, instrumentów finansowych czy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.  

Zobacz w jakim banku możesz skorzystać?
                              
Gwarancja ta jest udzielana przez Bank Gospodarstwa krajowego, za pośrednictwem banków kredytujących. Obecnie istnieją 22 banki, które są zobligowane do udzielania kredytów z gwarancją de minimis. Zaliczają się do nich:
·         Alior Bank S.A.
·         Bank Handlowy w Warszawie S.A.
·         BGŻ S.A.
·         BNP Paribas Bank Polsk S.A.
·         BOŚ S.A.
·         BPH S.A.
·         BPS S.A.
·         BRE Bank S.A.
·         BZ WBK S.A.
·         Deutsche Bank PBC S.A.
·         FM Bank PBP S.A.
·         Getin Noble Bank S.A.
·         Idea Bank S.A.
·         ING Bank Śląski S.A.
·         INVEST-BANK S.A.
·         Krakowski Bank Spółdzielczy
·         Millennium S.A.
·         Pekao S.A.
·         PKO BP S.A.
·         Raiffeisen Bank Polska S.A
·         SGB-Bank S.A.
·         Toyota Bank Polska S.A.

Gwarancja de minims to bardzo korzystna oferta skierowana do sektora MSP. Mimo, że istnieje na naszym rynku od marca 2013r. to skorzystało z niej niemal 27 000 przedsiębiorstw, a kwota udzielonych gwarancji to 5,15 mld zł. Jest rozchwytywana jak „świeże bułeczki”. Skorzystaj i Ty!

Kredyt na start własnej firmy




Potrzebujesz kredyt na start własnej firmy? Zobacz czego możesz się spodziewać.
           
Marzysz o założeniu własnej działalności gospodarczej i byciu pracodawcą samemu dla siebie. Posiadasz ciekawy pomysł, który nadaje Twojemu biznesowi nie tylko oryginalność, ale i wyróżnia go od konkurencji. Stworzyłeś profesjonalny biznesplan i praktycznie możesz zaczynać. Niestety suma oszczędności, które posiadasz jest niewystarczająca do rozkręcenia firmy. W takim właśnie przypadku nie wahaj się i sięgnij po kredyt. Nie pożałujesz!

Co prawda banki sceptycznie podchodzą do inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Wynika to z faktu, że tzw. start - upy obarczone są nie tylko trudnością w ocenie zdolności kredytowej, ale i dużym ryzykiem bankructwa. Można jednak zaobserwować, że oferty kredytów dla nowych biznesów systematycznie się rozbudowują, a właściwe przygotowanie nie wątpliwie pomoże osiągnąć cel. Dla banku przedsiębiorca to z jednej strony bardzo ryzykowny ale i rentowny klient.

Dla kogo?

Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej skierowany jest do:
·         Osób fizycznych, które prowadzą działalność,
·         Przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek jawnych i partnerskich,
·         Przedsiębiorców prowadzących działalność w ramach spółek cywilnych osób fizycznych,
·         Spółek akcyjnych,
·         Spółek komandytowych,
·         Spółek komandytowo – akcyjnych,
·         Spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co zrobić, aby dostać kredyt na start?

Podmioty gospodarcze, które ubiegają się o takie zobowiązanie muszą posiadać przede wszystkim pozytywną historię kredytową. Banki bardzo dokładnie weryfikują czy kredytobiorca spłacał swoje raty w terminie i czy nie posiada obecnie żadnego zadłużenia. Ponad, to instytucje te, mogą poprosić  o biznes-plan, czy wstępne szacunki odnoszące się do dochodowości przedsięwzięcia. 
Kredyt na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej można uzyskać od pierwszego dnia założenia przedsiębiorstwa, z chwilą uzyskania jego dokumentów rejestrowych. Oprocentowanie takiego zobowiązania jest złożone ze stałej marży banku (wysokość jej jest uzależniona np. od okresu spłaty kredytu) oraz stopy referencyjnej  - WIBOR 3M.

Jakie dokumenty?

Starając się o kredyt, będziesz musiał się dobrze przygotować, bowiem bank zażąda od Ciebie licznych dokumentów:
·  Dokumenty stwierdzające status prawny i obligujące do prowadzenia działalności gospodarczej,
·      Dane dotyczące majątku osobistego wnioskodawcy (lub ewentualnego poręczyciela),
·      Sprawozdania finansowe,
·      Zaświadczenie o stanie zobowiązań podatkowych wobec państwa, KRUS lub ZUS,
·      Dokumenty, które dotyczą propozycji zabezpieczenia pożyczki,
·    Dokumenty własności oraz zawarte umowy dzierżawy czy najmu, które dotyczą miejsca prowadzenia działalności.

Jaki kredyt wybrać?

Dokonując wyboru kredytu musimy określić na jaki cel zostanie on przeznaczony. Przedsiębiorcy najczęściej starają się o kredyt inwestycyjny, hipoteczny lub obrotowy.
Kredyt inwestycyjny – pozwala na zakup nowego sprzętu czy budowy nowych obiektów. Jego zabezpieczeniem może być : weksel in blanco, przeniesienie własności lub wpis hipoteki do księgi wieczystej. Długoterminowy – od roku do dwudziestu lat.
Kredyt hipoteczny – warunkiem jego otrzymania jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. Jego kwota wynosi nawet do kilkuset tysięcy złotych. Istnieją tutaj dwie opcje. Kredyt firmowy może być zaciągnięty na zakup lub budowę nieruchomości, która będzie służyła do prowadzenia działalności gospodarczej. Alternatywą jest kredyt prywatny, który będzie finansował działalność dotyczącą prowadzenia firmy. Nie jest wymagane, aby nieruchomość należała do przedsiębiorcy.
Kredyt obrotowy – pozwala na sfinansowanie bieżącej działalności (zakup materiałów, towarów, regulowanie bieżących zobowiązań wobec dostawców). Przyznawany na 12 miesięcy.
Przedsiębiorcom na starcie o wiele łatwiej jest uzyskać kredyt obrotowy i inwestycyjny, niż hipoteczny.

Dodatkowe ubezpieczenie

Zaciągając tzw. start – upy, warto skorzystać z różnych opcji wariantów ubezpieczeniowych. Najistotniejszym jest ubezpieczenie na życie i zdrowie kredytobiorcy , które obejmuje śmierć ubezpieczonego (również w wyniku nieszczęśliwego wypadku), a także jego poważną chorobę ( z sumą nawet do 200% przyznanego limitu kredytowego). Innym rodzajem jest ubezpieczenie Assistance , w ramach którego świadczony jest szereg usług, takich jak: interwencja specjalisty (np. stolarza, hydraulika, elektryka); dozór mienia; infolinia prawna; organizacja lokalu zastępczego, gdy miejsce ubezpieczenia znajduje się w stanie, które wyklucza możliwość prowadzenia działalności; organizacja pomocy prawnej czy konsulting finansowy. Dostępne jest również ubezpieczenie nieruchomości od pożaru i innych zdarzeń losowych.

Jeżeli jesteś kreatywny, posiadasz ciekawy pomysł na biznes, a nie masz wystarczającej ilości kapitału, to naprawdę warto zaciągnąć kredyt. Przy wyborze najkorzystniejszej dla Ciebie oferty możesz wystartować z własną firmą, a dogodnie rozłożone w czasie i wysokości raty nie będą żadną przeszkodą.